Ei täydellisen autenttinen resepti, sillä minusta tilkka oliiviöljyä parantaa makua ja tekstuuria, mutta aivan ihanaa ja erityisesti terveellistä dippiä vihanneksille
Ainekset
- 6 dl keitettyjä kikherneitä
- 100 g tahinia
- 2 valkosipulin kynttä
- 1 tl suolaa
- 1 1/2 rkl vastapuristettua sitruunamehua
- 1 rkl oliiviöljyä
- Vettä
Laita kikherneet, tahini, valkosipulin kynnet, suola, sitruunamehu ha oliiviöljy blenderiin. Lisää vettä kunnes saat pehmismäisen rakenteen. Jaa kahteen dippikulhoon, pylräytä lusikalla kuopalle keskeltä, koristele oliiviöljyllä, paprikajauheella ja tuoreella persiljalla.
Tällä kertaa hummuksemme jäi hieman rakeiseksi, sillä Pikku Makumatkaajamme oli jo unilla, kun päätin valmistaa sitä… No, hän ei ihan hirveästi arvostanut blenderin ääntä, joten lopetin heti kun massa ole lusikoitavaa. Hyvää oli näinkin, mutta pehmismäinen rakenne on miellyttävämpi.
Tässä pehmeämpi ja paremmin blendattu versio, lisäsin hieman vettä myös jotta sain haluamani rakenteen