Turkinpippuri saa marengit maistumaan niillekin, jotka muutoin vierastavat marenkeja, olettaen tietysti että salmiakki maistuu. Itse taas rakastan sekä marenkeja, että salmiakkia, joten mikä olisi parempi herkku?
- 1/2 annosta Sveitsiläistä marenkia
- 100 g turkinpippureita
Valmista sveitsiläinen marenki. Murskaa turkinpippurit lihanuijalla vahvassa muovipussissa ja kippaa marengin joukkoon. Kääntele varovasti. Valitse isoaukkoinen tylla ja pursota marenkeja pellille. Paista 110 asteessa kunnes kuivia, noin 1-1 1/2 tuntia.
Marengeista ei tule täysin kuivia, sillä turkinpippurit sulavat niiden sisälle. Tämä kuitenkin tekee niistä vain entistä maukkaampia!
Vinkkejä
- Voit käyttää myös muita kovia karkkeja murskattuna, esimerkiksi hedelmäkarkkeja
- Valmiilla turkinpippurimurskalla ei mielestäni tule yhtä hyviä marenkeja, sillä silloin ei ole tuota jauhoa mukana. Jis taas haluat näyttävämmin mustavalkoisia marenkeja, niin käytä valmista murskaa joka on tasalaatuista